Czy warto kupić lustrzankę?

W teorii zakup aparatu cyfrowego typu lustrzanka jest lepszym pomysłem niż zakup zwykłego kompaktu. Lustrzanka jest droższa i bardziej zaawansowana, więc powinna być lepsza. Czy warto zatem kupić ten rodzaju aparatu cyfrowego i kto powinien się na niego zdecydować?

lustrzanka

Lustrzankę poleca się osobom, które w mniejszym lub większym stopniu interesują się sztuką fotografii. Nie trzeba być od razu profesjonalnym fotografem, lecz powinno się mieć pojęcie o podstawach tej sztuki lub chęci zgłębienia wiedzy o niej. Zaawansowani fotoamatorzy będą zadowoleni z możliwości regulowania głębi ostrości, co pozwoli im na dowolne komponowanie zdjęcia, bez ograniczeń optyki. Będą mogli wyróżnić to, co chcą i pozostawić ukryte (nieostre) to, co ma pozostać tylko dopełnieniem. Ponadto lustrzanka daje swojemu posiadaczowi możliwość kontrolowania pomiaru światła oraz wymiany obiektywów. Różnego rodzaju obiektywy (np. szerokokątne, teleobiektywy) wykorzystywane są w m.in. fotografii reporterskiej i fotografii makro. Decydując się na wymianę, będziemy mogli osiągnąć zamierzony przez nas efekt i kształtować go według naszych potrzeb oraz upodobań. Kolejną przewagą lustrzanek jest ich szybkość robienia zdjęć, która uwolni nas od opóźnień reakcji spustu migawki. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku dynamicznej fotografii reportażu, sportu i przyrodniczej, wymagających uchwycenia chwili w odpowiednim momencie. Ci, którzy chcą uniknąć dużej ziarnistości ich zdjęć, powinni zainwestować w lustrzankę. Tylko ona zapewni im lepszą jakość fotografii i mniejsze szumienie. Osobom wykonującym głównie zdjęcia rodzinne czy okolicznościowe wystarczy dobry kompakt.

Ograniczeniami stawianymi przez lustrzanki są możliwości finansowe. Nie każdego stać na taki aparat cyfrowy, a tym bardziej na wymianę obiektywów. Można kupić lustrzankę z najtańszym, najprostszym obiektywem, choć ryzykujemy zarówno pod względem jakości zdjęć jak i ich wykonania. Zazwyczaj w takich aparatach parametry nie są najlepsze, a obiektywy zwykle nie są uniwersalne. Nie będziemy mogli robić nimi zdjęć z bliska czy uzyskiwać przyjemnej głębi ostrości.

Aparat cyfrowy powinien być dobierany według potrzeb, a nie obecnego trendu. Warto taki zakup przemyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie co nam będzie bardziej pasować oraz czego oczekujemy od naszej cyfrówki.