Różnica między lustrzanką a kompaktem

Decydując się na aparat cyfrowy, musimy mieć świadomość różnic między dwoma kategoriami „cyfrówek”: lustrzanką i kompaktem. Każdy z tych aparatów spełnia odmienne od siebie potrzeby swoich właścicieli. Zanim dokonamy wyboru konkretnego producenta aparatów, przyjrzyjmy się, który z dwóch rodzajów „cyfrówek” będzie nam bardziej odpowiadał.

Cyfrowe lustrzanki

Tego typu aparaty cyfrowe są zazwyczaj bardzo do siebie podobne. Opierają się na bardziej skomplikowanej konstrukcji niż aparaty kompaktowe, a ich ceny również odpowiadają temu wysokiemu standardowi. Do innych zalet lustrzanek należą: wymienne obiektywy, szybkość reakcji aparatu, podgląd „analogowy” (bez opóźnień i zniekształceń), duża czułość matrycy, czyli wyższa jakość zdjęć i szeroki zakres manipulacji głębią ostrości oraz domyślny sposób kadrowania lustrzanką (z okularem wizjera przy oku). Niestety poza wysokimi cenami mogą odstraszać także swoimi sporymi wymiarami, którą są niewygodne np. na wakacjach. Choć dla innych ta spora wielkość może być pozytywem, ponieważ taki aparat lepiej leży w dłoni, a większy niż w kompaktach grip pozwala pewniej chwycić lustrzankę i ułatwia fotografowanie z teleobiektywami. Ponadto łatwiej stabilnie trzymać aparat, co pozwala na nieporuszone zdjęcia nawet przy najdłuższym czasie ekspozycji. Niewprawieni w fotografowaniu mogą jednak uszkodzić i zakurzyć matrycę przy zmienianiu obiektywu w lustrzance. Jeśli chcemy zająć tą formą sztuki na dłużej i interesuje nas praca przy obróbce zdjęć, to lustrzanka jest dla nas idealnym wyborem.

Cyfrowe aparaty kompaktowe

Aparaty z optyką wbudowaną na stałe, czyli tzw. kompakty są dużo łagodniejsze dla portfela kupującego. Ponadto producenci coraz częściej decydują się na montowanie w nich dotykowego monitora, co stanowi bardziej intuicyjny sposób obsługi sprzętu elektronicznego. Kolejnymi zaletami kompaktu są jego opcje: możliwość kadrowania zdjęcia na wyświetlaczu, łatwego kręcenia filmów z dźwiękiem, bardzo duży zoom oraz funkcja Live View („podgląd na żywo”). Wkładając lustrzankę do torby czy plecaka, nie da się zapomnieć, że ona tam jest. Natomiast cyfrowy aparat kompaktowy można śmiało włożyć nawet do kieszeni spodni i dzięki coraz mniejszej masie oraz niewielkim wymiarom bardzo łatwo z nim podróżować. Do największym minusów kompaktów zalicza się:

  • niewymienny obiektyw,
  • skomplikowane menu,
  • niską czułość i małe wymiary matrycy (duża „ziarnistość” zdjęć),
  • wolne włączanie oraz reagowanie na polecenia użytkownika.

Pamiętajmy także o tym, że nawet najlepsze cyfrowe kompakty zazwyczaj są zbyt wolne, aby używać ich do fotografowania szybko poruszających się obiektów. Ponadto lepsze modele, wyglądając nieomalże jak lustrzanki, mogą kosztować o wiele więcej, niż przyzwoita lustrzanka.

Jeżeli ktoś szuka kieszonkowego aparatu cyfrowego o wbudowanej na stałe optyce i prostej obsłudze, który nie pochłonie całej jego wypłaty, ten powinien zdecydować się na kompakt. Jeżeli natomiast zależy nam na dużej stabilności i głębi obrazu, szybkości wykonywania kolejnych zdjęć, to wybierzmy cyfrową lustrzankę z wymiennym obiektywem i mechanizmem opuszczania lustra.